Kui oled avastanud, et palgapäevast palgapäevani on hirmus pikk aeg ja kohustusi on kuhjunud rohkem, kui jõuaksid tasuda, siis ära pista pead liiva alla ning ära oota kiiret lahendust kiirlaenust või lotovõidust. Rahaasjade korda saamiseks tuleks alustada väikese „inventuuriga“ – ehk siis tuleks koostada oma pere-eelarve. Pere-eelarve on ülevaate sinu igakuistest sissetulekutest ja väljaminekutest. Selleks sobiva tabeli leiad näiteks www.minuraha.ee lehel. Proovi panna kirja kõik võimalikud kulud ning hinnata neid nii täpselt, kui oskad.
Kui oled kõik kulud ja tulud kirja pannud, siis vaata üle valmis pere-eelarve ning tee väike analüüs.
Kui Sul on nüüd olemas esmane ülevaade, siis saad oma rahamajanduse korda seadmiseks saad hakata tegutsema kolmes erinevas suunas:
Kulude vähendamise kõrval on järgmiseks tähtsaks sammuks sissetulekute suurendamine. Ka siin on töökoha leidmise ning suurema töötasu küsimise kõrval veel väga palju erinevaid võimalusi:
3. Kohustustest / võlgnevustest vabanemine:
Vaata üle oma järelmaksu,-tarbijakrediidilepingud ning sõlmitud teenuste lepingud. Vajadusel võta endale appi võlanõustaja. Iga kohustus ja iga reeglipärane makse, millest vabaned, annab sulle rohkem võimalusi oma ülejäänud nõuetega kiiremini ning tõhusamalt tegeleda. Ära lase ennast vabanenud rahast suuremale tarbimisele ahvatleda, sest nii ei ole sinu pingutustest pikas perspektiivis eriti palju kasu.
4. Rahaasjade märkmik
MTÜ Rahatarkus koostöös Eesti Võlanõustajate Liidu, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti ning Sotsiaalkindlustusametiga koostas rahaasjade märkmiku. Võta kasutusele ning soovita sõbralegi!